A nyújtás edzés után regenerációs, tartásjavító és számos fontos szerepet tölt be, így több okból kifolyólag érdemes minden edzés végére betervezni, illetve kellően odafigyelni erre.
Használd a WU5E-R3 ajánlási kódom új MyProtein fiók regisztrációnál, és ha 20.000 Ft értékben rendelsz, 5000 Ft kedvezményt kapsz az első rendelésedből. Más kedvezmény-kuponnal összevonható!
A nyújtás segít megőrizni az izmok és ízületek rugalmasságát, nyugalmi hosszának visszaállítását, ami fontos a sérülések megelőzéséhez és a mozgástartomány növeléséhez.
A nyújtás segít eltávolítani a tejsavat és más salakanyagokat az izmokból, ami csökkenti az izomlázat, a fáradtságot, és ezek utóhatását rövid és hosszútávon.
A nyújtás serkenti a vérkeringést az izmokban, ami gyorsítja a regenerálódást és a gyógyulást.
A nyújtás segíthet korrigálni a rossz testtartást és megelőzni a tartáshibákból eredő fájdalmakat.
A nyújtás segíthet ellazítani a testet és az elmét, ezáltal csökkenti a stresszt és a szorongást.
Az edzés utáni nyújtás hossza függ az edzés intenzitásától, az edzettségi szinttől, és a hajlékonyságtól. Általánosságban elmondható, hogy 10-15 perc nyújtás elegendő a legtöbb edzéshez. Egy Dance Workout órán minden izomcsoportot megdolgoztatunk, így a nyújtás 15-20 percig tart, de esetenként hosszabb is lehet.
Statikus nyújtás: Ez a nyújtástípus abból áll, hogy egy adott pozícióban tartjuk az izmot 15-30 másodpercig, avagy 16-32-64 zenei ütemig. A Dance Workout órákon többnyire ezt alkalmazzuk az óra végi levezetésnél. Dinamikus nyújtás: Ez a nyújtástípus abból áll, hogy lassú, kontrollált mozdulatokkal nyújtjuk az izmokat. A Dance Workout órákon ez többnyire egy adott izomzat statikus nyújtás előkészítőjeként, vagy a különböző izomcsoportok közti átvezetést szolgálja, illetve bemelegítésnél használjuk.
Egy általános bemelegítés egész testet átmozgató gyakorlatokat foglal magában, mint például kar- és lábkörzés, helyben futás, dinamikus nyújtás. Viszont egy speciális bemelegítés az adott sportághoz kapcsolódó mozgáselemeket és gyakorlatokat foglalja magában.
Fontos megjegyezni, hogy a nyújtást nem szabad erős fájdalomig végezni. Ha fájdalmat érzel, akkor vegyél vissza, vagy állj le a nyújtással, viszont, ha semmilyen izom-megnyúlást nem érzel, úgy a nyújtás sem lesz hatékony. Jó pár alkalom után meg fogod érezni és tapasztalni, hogy neked mi a "kellemes fájdalom" ameddig érdemes a nyújtást végezni, feszíteni.
Tömören, az edzés utáni nyújtás fontos része az edzésnek, segít megelőzni a sérüléseket, javítja a rugalmasságot, gyorsítja a regenerációt, és csökkenti az izomlázat. Ne felejts el nyújtani minden edzés után, hogy a tested a lehető legjobban teljesíthessen másnap, évekkel később, és a következő edzéseden is!