A megfelelő folyadékpótlás kulcsfontosságú a jobb teljesítményhez, a gyorsabb regenerációhoz, a görcsök megelőzéséhez, és még számos pozitív hatása miatt érdemes odafigyelni erre az egész nap során.
Használd a WU5E-R3 ajánlási kódom új MyProtein fiók regisztrációnál, és ha 20.000 Ft értékben rendelsz, 5000 Ft kedvezményt kapsz az első rendelésedből. Más kedvezmény-kuponnal összevonható!
A dehidratáció csökkenti a fizikai és szellemi teljesítményt, és koncentrációs zavarokhoz, fejfájáshoz vezethet. A megfelelő folyadékpótlás segít fenntartani az optimális teljesítményt.
A víz segít a tápanyagok szállításában az izmokhoz, így támogatva a regenerációs folyamatokat és csökkentve az izomfájdalmat.
Az elektrolitok, amelyek az izzadással elvesznek, fontosak az izmok megfelelő működéséhez. A megfelelő folyadékpótlás segít megelőzni az izomgörcsöket.
A megfelelő folyadékpótlás segít fenntartani a vérnyomást és csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, segít a veséknek a méreganyagok kiválasztásában, illetve segít az emésztésben és a tápanyagok felszívódásában.
Igyál bőségesen vizet egész nap, különösen intenzív edzés után. Edzés alatt érdemes többször, egyenletesen, pár korttyal pótolni a folyadékot. A víz segít fenntartani a megfelelő testnedvességet és eltávolítja a méreganyagokat. Igen, lehet hogy sűrűbben fogsz járni mosdóba, de az anyagcsere szempontjából ez normális, és így távoznak a méreganyagok!
Hosszabb vagy intenzívebb edzések közben és után, érdemes az elektrolitokat is pótolni. Az izotóniás italok vagy házi készítésű elektrolit oldatok segíthetnek helyreállítani az ásványi anyagok egyensúlyát.
Az elektrolitok (pl. nátrium, kálium, magnézium) ásványi anyagok, amelyek segítenek fenntartani a megfelelő folyadékegyensúlyt a szervezetben, szabályozzák az idegi impulzusokat és az izomösszehúzódásokat. Intenzív edzés során vagy forró időben izzadunk, így elektrolitokat is vesztünk, amelyeket pótolni kell. Nem mellesleg, az edzés során a testünk felmelegszik, a víz pedig segít a hőleadásban és a testhőmérséklet normalizálásában.
Hűvösebb, és átlagos napokon, napi 1,5 – 3 liter víz ajánlott egy felnőtt számára testsúlytól függően (50kg-tól 100kg-ig arányosan), de ez a mennyiség változhat az aktivitási szinttől (akár + 1 liter), és hőmérséklettől függően. A nyári melegebb időszakokban ez a mennyiség akár további 1 - 1,5 literrel is növelendő. Viszont a túlzott folyadékbevitel is káros lehet, ezért figyeljünk a mértékletességre, és a test jelzéseire.
Te választhatod ki az összetevőket és az arányokat. Egészségesebb, mivel elkerülheted a mesterséges színezékeket és édesítőszereket. Sokkal olcsóbb, mint a bolti sportitalok.
Az alap recept egyszerű: víz (500ml), só (1/4 ek.), citrom (1/4), és 1 kk. vagy ek. természetes édesítő (méz, juharszirup). Ízesítésként a kókuszital, mandulatej, mogyorótej, és hasonlók, természetesen eleve gazdagok elektrolitokban, de adhatsz hozzá banánt, epret, vagy bármilyen más kedvenc friss gyümölcsödet, illetve a zöldségek is kiválóak, mint például az uborka vagy a sárgarépa, végül mindezt össze is turmixolhatod. Találd meg a számodra legjobban összeillő ízeket.
Az alkohol gátolja a fehérjeszintézist, tehát az izomépítést, és lassítja az anyagcserét, illetve növeli az ösztrogénszintet, ami szerepet játszik a zsírraktározásban, tehát megnehezíti a fogyást.
Negatívan befolyásolja a tesztoszteron és a kortizol szintjét a szervezetben. A nőknél különösen jelentős, ugyanis eleve alacsonyabb a tesztoszteron szintjük. A tesztoszteron egy anabolikus hormon, amely fontos szerepet játszik az izomépítésben, míg a kortizol egy katabolikus hormon, amely lebontja az izmokat. Ha komolyan veszed az edzést és az egészségedet, akkor érdemes minimalizálni vagy teljesen elkerülni az alkoholfogyasztást.
Továbbá lassítja az izom regenerációt, alvászavart okozhat, növeli az étvágyat, nagy mennyiségben szervi (máj, szív) károsodásokat, rákot okozhat, és az alkohol lényegében tápanyagmentes kalória.